Śmierć królów. Wojny wikingów. Tom 6 (Bernard Cornwell)

Wojny wikingów to wciągająca seria o krwawych walkach, sile, dążeniach do władzy oraz niezapomnianych wikingach. Autor przeprowadza nas przez ten średniowieczny czas, doskonale malując barwy epoki.

W poprzednich częściach

Seria wojny Wikingów rozpoczyna się w Anglii w wieku IX. W tym czasie Wikingowie zdobywają coraz większe terytoria Anglosasów, siejąc na nich spustoszenie. Uhtred, syn jednego z dowódców grupy, zostaje uwięziony przez Duńczyków po tym, jak jego ojciec zginął na polu bitwy. Swoją młodość spędza z Wikingami, przyjmując ich zwyczaje i sposób życia, jednak prawdziwej natury nie można oszukać. Podczas inwazji duńskiej musi dokonać ostatecznego wyboru i zdecydować, kim tak naprawdę jest. W drugiej serii dowiadujemy się, że Uhtred traci względy u króla Alfreda, narażając mu się. W swojej złości postanawia wyruszyć na łupieżcze wyprawy, by oddać dług, jaki ma u możnych kościoła w związku z poślubieniem Mildrith. Tymczasem sytuacja diametralnie się zmienia i po powrocie mężczyzna ponownie będzie musiał podjąć walkę z najeźdźcą. Sukces odniesiony pod Ethandum wiąże się również z dużymi stratami. Ginie tam przyjaciel Uhtreda, królowa cieni oraz jego kochanka. Musi podjąć ogromny wysiłek, by na nowo odzyskać ziemię i honor. W czwartej części panuje pokój miedzy Sasami i Duńczykami, jednak jest zbudowany na kruchych podstawach i jego upadek czuje się w powietrzu. Także i tutaj wiele się dzieje, a Uthred znajduje się w centrum wydarzeń, często w sytuacji między młotem a kowadłem. Jego sytuacja i relacje z królem Alfredem odzyskały jednak dawną świetność i znowu mogą wspólnie walczyć w imię kraju. W piątej części dowiadujemy się, że Duńczycy wciąż stanowią zagrożenie dla terenów króla Alfreda. Przy brzegu królestwa znajduje się około osiemdziesięciu okrętów najeźdźcy, a blisko kilka tysięcy wikingów najeżdża na Kent. Główny bohater podjąłby walkę, jednak na prośbę swego zwierzchnika decyduje podjąć negocjacje z nieprzyjacielem. Co z nich wyniknie? Czy kontrakt będzie lepszy niż bitwa?

Charakterystyka „Śmierć królów. Wojny wikingów. Tom 6”

W szóstym tomie serii Bernard Cornwell kontynuuje losy wielkiego i niezwyciężonego Uhtreda z Bebbanburga, którego historia stała się inspiracją do serialu „Upadek królestwa ” realizowanego przez telewizję BBC. W tej części dzielny Uhtred ma za zadanie ustalić warunki rozejmu pomiędzy Anglią Wschodnią a  Wessexem. Taką informację złożył sam król Eohric, jednak nikt nie podejrzewał, że propozycja sojuszu to tylko pretekst, by mężczyzna pojawił się na rządzonych przez tego króla obszarach i tam go zgładzić. Na szczęście radzi sobie i z tym wyzwaniem, z którego wychodzi cało. Dobrze jednak wie, że to nie koniec ryzykownych przygód.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *